haftanın eğlencesi…yılbaşı süsleri

sizin evdeki durumu bilemem ama bizim evde noel ve yılbaşı heyecanı tam anlamıyla başlamış vaziyette! alegra her sabah gözünü açar açmaz noel’e kaç gün kaldığını soruyor; asya ve alara ise çaktırmamaya çalışmalarına rağmen her akşam okul donuşu noel ve yılbaşıyla ilgili sohbete giriyorlar.  ben ise en az kızlar kadar yılın bu ışıltılı dönemine bayılıyorum, her sene aralık ayının başlamasını dört gözle bekliyorum.

kutlamalarla dolu geçen bu dönemde geleneksel olarak yaptığımız ilk iş yıl başı ağacımızı almak oluyor.  bu alışveriş her sene çeşitli bir şekilde ve değişen zorluklarla gerçekleşiyor.  genelde türkiye’de yapay ağaçlar tercih edildiği için benim alışık olduğum boy, renk ve dolulukta ağaç bulmak bazen bir hayli zor olabiliyor.  ama yıllar geçtikçe bu konuyu da çözmeyi başardım; hatta kızlar bile gerçek bir ağaç seçerken nelere dikkat edilmeli ve süslemeden evvel ne şekilde hazırlanılması gerektiğini öğrenmiş durumdalar!

bu sürecin her zaman çok hızlı olmadığını bildiğimiz için bu sene thanksgiving’den hemen sonraki hafta alegra ile sera sera dolaşmaya başladık.  üç dört değişik yere baktıktan sonra sonunda bize göre en uygun olduğunu düşündüğümüz ağacı evimize çok yakın olan bir serada bulunca çok mutlu olduk. ağacımız geldikten sonra güzel güzel yıkadık; kuruduktan sonra da son birkaç yıldır ağacı kurduğumuz köşeye yerleştirdik.  sonraki pazar günü ise büyük bir heyecanla ailece toplanıp noel müzikleri ve sıcak içecekler eşliğinde ağacımızı süsledik… (aklınızda bu anımız ideal bir tablo gibi canlanmış olabilir ama tabii aradı bol bol tartışma da oldu! özellikle ağacın en tepesindeki yıldızı kimin yerleştireceği her zaman büyük bir olay oluyor :))

ağaç süslerimiz genelde ya altın ya da kırmız renk oldukları için gayet yalın bir görüntü oluşturuyorlar.  uzun zamandan beri bu sene ilk defa bu çizgiyi bozup biraz daha renk katmak içimden geldi.  aynı hafta alegra hastalanıp üç gün evde yatmak zorunda kalınca da madem renk katacağım bari alegra ile birlikte kendi ağaç süslerimizi yapalım diye düşündüm.  hem birlikte yapmış oluruz, hem sakin bir vakit geçirmiş oluruz, hem de ikimizin çok sevdiği ağacı da güzelleştirmiş oluruz diyerekten şönil çubuklar, renkli boncuklar ve minik çanları birleştirerek keyfli süsler yarattık.

elinizde malzeme olduktan sonra bu süsleri yapmak oldukça kolay.  alegra tamamen kendi başına yapabildi; daha ufak çocuklar ise biraz ebeveyn yardımıyla süslerini çok rahat hazırlayabilirler- aynı zamanda boncuk dizerken el göz koordinasyonlarını, ince motor becerilerini geliştirebilirler.  süsler bittikten sonra ister kendi ağacınıza asın ister yakınlarınıza hediye edin yada isterseniz hediye paketlerinin üzerime ekstra süs olarak yerleştirin.

malzeme:

bol miktarda renkli boncuk

bol miktarda altın veya gümüş boncuk

minik çanlar

renkli şönil çubuklar (ben buradan alıyorum)

süsleri ağaca asmak için kurdele

kurabiye kalıpları

tarif:

boncukları ve çanları istediğiniz şekilde şönil çubuklara geçirin

boncuklu çubukları kurabiye kalıplarının etrafında tutarak istediğiniz şekille getirin

çubukların uçlarını birbirine dolayıp çevirerek kapatın

kurdele ile süsünüzü asmaya hazır bir hale getirin

 

**şekiller tam net olarak ortaya çıkmayacaktır, örneğin biz alegra ile yıldız yapmaya çalışırken süsümüzü en fazla çan haline getirebildik**

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.