ben kimim

Merhaba…benim adım Deniz.  Amerikalı bir anne ve Türk bir babanın büyük kızı olarak her sene yazlarımı İstanbul’un tüm güzelliklerini ve keyfini çıkararak büyüdüm.  Senenin geri kalanı, yani okul zamanını, Kuzey Carolina eyaletinin dağlarında bulunan dört yanı doğanın içinde olan çok özel bir ufak şehir Asheville’de geçirdim.  Washington DC’de üniversite okurken bir yılımı değişim öğrencisi olarak geçirmek için İstanbul’a geldim ve tamamen beklenmedik bir şekilde eşim ile tanıştım…2000 yılında evlendik ve o günden beri fulltime İstanbul’da yaşıyoruz.

2000 senesinden beri bir çok değişik iş ve projeye katıldım. Okumaya, yazmaya ve araştırmaya bayılırım- İstanbul’a ilk taşındığımda da bunları devam ettirmek üzere Boğaziçi Üniversitesine başvurdum. Orada önce Modern Türk Tarihi üzerine master yaptım, sonra da Siyaset ve Uluslararası Bölümünden doktoramı aldım.  Uzun yıllar ailece sık sık gittiğimiz ve çok özel olan bir çocuk sanat merkezi, Lots of Lovely Art (LOLA)’a yatırım yapıp aynı zamanda orada öğretmenlik yaptım.  Bir çok çocuk ile ilgili organizasyona danışmalık verdim ve şu andan DM Stil’in çocuk bolumu olan Mini DM’den sorumluyum- öyle keyifli bir iş ki…hiç durmadan Türkiye’de ve yurt dışında çocuk konusunda olup bitenleri takip ediyorum- yine okuyorum, araştırıyorum, ve yazıyorum!

Eşimle birlikte üç tane harika kızımız var…en büyüğü olan Asya on dört yaşında, ortanca Alara bu sene on üç yaşında, en küçük Alegra ise yedi yaşında.  Evimiz her daim hareketli, üç kızın neşesi çok, doğrusu bazen kavgası da çok! Yemekler, okul, ödevler, programlar derken vakit nasıl geçiyor hiç anlamıyorum.  Multikültürel bir yaşamımız var- hem Amerika’da hem de Türkiye’de büyümenin bana verdiği ayrı bir bakış açısı oluyor. Her iki kültürün de en güzel, en sevgi ve şefkat dolu, en mantıklı taraflarından faydalanarak annelik yapmaya çalışıyorum.

İstanbul’da Üç Güzel bloğunu açma fikri aslında çok yeni değil.  Yıllardır kızlarımı büyütürken yaşadığım tecrübeleri yazarım, bol bol arkadaşlarıma anlatırım, her şeyi yaptığım gibi anneliği de çok düşünerek, okuyarak ve araştırarak yaptığım için de paylaşmak istediğim çok şey var doğrusu.  Mini DM’i yazmaya başlayınca da tüm bu tecrübelerimi ve öğrendiklerimi artık yazarak paylaşmanın zamanın geldiğini anladım.

Annelik benim için bugüne kadar yaşadığım en kapsamlı proje, en önemli iş, ve en büyük macera.  Maceramı burada ellimden geldiği kadar paylaşmaya çalışacağım- siz de benimle sorularınızı, gözlemlerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim…