haftanın eğlencesi…kristalli kovuk (geode)

bu hafta çok keyifli ama çok kolay olan ufak bir sanat çalışması yaptık.  sadece beş malzeme kullanarak rengarenk kristalli kovuklar yapmayı öğrendik.  takip ettiğim bir sanat sitesinde ilk gördüğümde biraz gözüm korkmuştu- bir sürü malzeme ve özellikle boya gerekeceğini düşünmüştüm ve kendi kendime bunu kızlarla yapmak için bayağı bir vakit ayırmam gerekecek demiştim.  fakat o kadar kolaymış ki, hafta sonu teknedeyken bir büyükler sabah kahvesi içerken masanın bir köşesinde kızlar oturup kristalli kovuklarını yapabildiler.

nasıl yapıldıklarına girmeden kısaca kristalli kovukların ne olduğunu da anlatmak istiyorum.  İngilizcesi geode olan bu taşlar esasında çok ilginç.  dışarıdan bakınca sadece pütürlü gri (ve biraz çirkin) bir taşa benziyorlar.  ama kırılınca, ki düzgün kırmak için özel bir makine bile var, içlerinde değişik renklerde şahane kristal yapılar ortaya çıkıyor.

geode 2

yazın kızlarla amerika’dayken en büyük eğlencelerimizden biri dağlarda yer alan madenlerden çıkmış atık topraklarda bu tarz taşlar aramak.  biraz turistik olsa da böyle merkezler var, gidiyorsunuz ve size bir kova toprak, kürek ve ele veriyorlar.  akan suluklar içerisinde toprakları eleyip içinden çıkan taşları tanımaya çalışıyorsunuz.  değerli olan ve beğendiklerinizi saklayabiliyorsunuz.  her seferinde en az bir tane kristalli kovuk çıkıyor- oradaki özel makinada kırıyorsunuz ve eve ekstra enteresan bir hatırayla dönüyorsunuz.

biz ise bu hafta hem biraz nostaljik olsun diye hem de biraz hayatımıza renk gelsin diye kendi kâğıt geodelarımızı yarattık. birkaç gün buzdolabının üzerinde sergiledikten sonra katılacağımız doğum günü partilerinde tebrik kartı olarak kullanmayı planlıyorum…

malzeme:

A5 boyunda kesilmiş beyaz kağıtlar

yıkanabilir renkli tükenmez kalemler

orta boy sulu boya fırçası ve bir bardak su

küçük simli uhular

tarif:

kullanmak istediğiniz 3-4 renk tükenmez kalem seçin

kâğıdın ortasında başlayarak dışına kadar seçtiğiniz renklerle giderek büyüyen ovaller çizin

sadece su kullanarak fırça ile boyaları üzerinde geçip renklerin akmasına izin verin

akan renkler yavaş yavaş karışacaktır, istediğiniz kadar karışmalarına da izin verin

ovallerin çoğu soyutlaştıktan sonra renkli simli uhular ile ekstra ovaller çizin, bunları da parmağınız veya fırçanız ile azıcık dağıtmak güzel oluyor

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.