bu hafta neler okuyoruz…

bu hafta neler okuyoruz…amy krouse rosenthal ve kızı paris’ın tüm kızlara hitaben yazmış oldukları dear girl.

amy krouse rosenthal’ın hemen hemen her çocuk kitabı evdeki kütüphanemizde yer alıyor.  her biri birbirinden güzel olan kitapların aralarında bügüne kadar en çok sevdiklerimiz the ok book, one of those days, uni the unicorn, i wish you more, ve little miss big sis.  dear girl’ı geçtiğimiz hafta sonu amerika’dayken buldum ve eve gelir gelmez alegra ile hemen oturup birlikte okuduk.

dear girl tek kelimeyle şahane bir kitap. sabah tekrar kendim okudum ve kesinlikle her kız çocuğun kütüphanesinde yer alması gerekir (hatta bundan sonra uzun bir müddet sevdiklerime doğum günü hediyesi olarak vermeye başlayacağım sanırım)  günümüzde kızların karşılaştığı bir çok sorunu açık ve anlaşılır bir şekilde tatlı resimlerle ve duygusal ama yerine göre espirili cümlelerle ifade ediyor.  örneğin kitabın ilk sayfalarında okurlara bir aynaya bakıp kendilerini özel yapan bir karakteristiği bulmalarını ve o özelliğine teşekkür etmelerini talep ediyor.  küçük kızlar, yetişkin kadınlar…bir çok zaman bu tarz karakteristiklerimiz özgüvenimizi etkiliyor.  halbuki bizi biz yapan şeyler ne kadar önemli, ara sıra durup onlara şukur etmeyi bilmek de bir o kadar önemli (alegra ile okurken büyük bir merakla bekledim acaba hangi karakteristiğine teşekkür edecek diye…gözlüklerini seçti!)

IMG_2334

bir başka sayfa ise tamamen bir gökkuşağı ile kaplı.  mucizevi bir görüntü olan gökkuşağına bakan küçük kıza verilen öğüt ise merakı ve hayranlığı hiç bir zaman kaybetmemeye dikkat etmek.  hayatın gerçekleriyle karşılaştıkça dünyaya bakışımız ister istemez değişime uğrar, merak etmeyi, etrafımıza dikkatle bakmayı, bazen durup anı yaşamayı unutturuz. rengarenk bu hatırlatma uzun zaman akılda kalacaktır.

IMG_2335

kitabın her sayfasında özel ve anlamlı hatırlatmaların arasında en çok hoşuma gidenleri seçmek zor oldu fakat sonunda iki tanesine karar kıldım…

ilki kızlara iç güdülerini takip etmelerinin ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. İçimizden gelen bu sesler değerlidir.  üç kız annesi olarak, ve kızları genç yaştan serbest bir şekilde kendi ayaklarının üzerinde durmalarına teşvik etmeye çalışan bir anne olarak, tehlikeli durumları nasıl tespit edeceklerini ve böyle durumlarda nasıl davranacaklarını anlatma konusu hep kafamı kurculayan bir konu olmuştur.  fazla detay versem korkarlar, az anlatırsam yerine göre kendilerini tehlikeye atarlar ikilemini dear girl harika bir şekilde çözüyor.  üzerinde kocaman NO yazan bir sayfada kızlara her zaman içlerinden gelen sesleri dinlemelerini ve her zaman hayır deme hakkına sahip olduklarını net bir biçimde hatırlatıyor.

IMG_2337

daha az ciddi ama her annenin bayılacağı bir başka sayfa ise kızlara gayet tatlı bir şekilde, ve özellikle tatil günlerinde hepimizin çok duyduğu “benim canım sıkıldı” laflarını elle alıyor! dolu dolu hayatlar yaşayan ve esasında birçok harika imkana sahip olan çocuklarımın ağızlarından bu laflar çıkınca içimden bağırıp çağırmak geliyor! Her seferinde nakliyeci çağırıp evdeki tüm oyuncakları, kitapları ve elektronik cihazları göndermeyi tehdit ediyorum (tabii yıllardır söyleyip yapmadığım için pek kimse inanmıyor artık). benim aşırı tepkimden biraz daha az aşırı bir şekilde dear girl’ın bu sayfasında kızlara ben sıkıldım laflarının esasında ne kadar sıkıcı olduğunu hatırlatıyor 🙂

IMG_2339

bu kitabın manevi değeri çok yüksek…bir anne kızın ortak çalışma olması harika birşey… günün birinde kızlarımın biriyle bir kitap tasarlamak ve hayata geçirmek çok isterim doğrusu.  ama bir başka detay daha ise amy krouse rosenthal’ın maalesef geçtiğimiz sene vefat etmiş olması.  son 3-4 yıldır çocuk kitaplarından yola çıkarak  yetişkinler için yazdıklarını okudum, ted talk ve NPR ‘da yapmış olduğu konuşmaları dinledim, son olarak da vefatından 10 gün önce new york times’ta yayınlanan “you may want to marry my husband” yazısını da okudum. son yazısını okuyunda ne çok üzüldüğümü bilemezsiniz.  şahsen tanımamış olsam da böyle harika bir yazarın güzel kitaplarının hayatımızda yer aldıkları için çok mutluyum.   amy krouse rosenthal’ın paylaşmak istediği sevgiyi, saygıyı, ve ilhamı yazmış olduğu kitaplar sayesinde hep yaşayacak, kızların (ve erkeklerin) hayatlarında hep yer almaya devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.