alegra’nın misketler

bu sene nedense okula donuş ve tekrar rutine girmemiz biraz zor ve sancılı bir dönem oldu.  ne ben ne de alegra tam olarak okulun ve ödevlerin başlamasına hazır değildik sanırım! bir gün ders çalışmaya çalışırken aramızda ciddi bir tartışma çıktı…öyle sinirlendik ki birbirimize ben kendime “time out” cezası verdim ve beş dakikalığına odama çekilip kapıyı kapattım!

kendi başıma sakinleşmeye çalışırken aynı zamanda bu seneyi nasıl atlatacağız diye kara kara düşünüyordum doğrusu! sonunda aklıma amerika’da bir çok arkadaşımın bana anlattığı ve tavsiye etti bir sistemi denemeye karar verdim.  alegra’nın birkaç sınıf arkadaşının annesi de anlattım, öyle hoşlarına gitti ki burada da paylaşmak istedim.

ödev kavgası yaşarken fark ettim ki alegra’nın sorunu esasında ödevden ziyade kendi sorumluluklarının ne olduğunu ve ailece hepimizin de sorumluluklarını pek anlamamış olması.  bunun üzerine ondan bana kendi düşüncesine göre sorumluluklarının ne olduğunu anlatmasını istedim. Bazıları biraz fazla komplike fikirlerden oluşuyordu ama sonunda mümkün oldukça basit ve sadece beş maddeden oluşan bir liste yapmayı becerdik. bu durumda alegra’nın sorumlukları şunlar:

  • her gün okuldan verilen ödevlerini tamamlamak
  • her gün birkaç sayfa bile olsa İngilizce ve Türkçe okuma yapmak
  • her gün piyanosunu çalışmak
  • her gün kendi öz bakımını yapmak- banyo almak, diş fırçalamak gibi
  • her gün bunları yaparken (ve aslında gün boyunca) mümkün olduğu kadar saygılı ve olumlu bir tavırla hareket etmek

sistemimiz de şu şekilde işliyor. Her bir sorumluluk için alegra birer tane renkli misket ‘kazanıyor’. akşamları eğer beş misketi tamamladıysa akşam yemeğinden sonra dondurma (veya evde pişmiş olan başka bir tatlı) yeme hakkına sahip oluyor. ayrıca misketleri tamamlayarak hafta sonu televizyon veya ipad zamanı (bir buna elektronik zamanı diyoruz) kazanıyor. eğer günlük misketlerini tamamlayamazsa duruma göre elektronik zamanı azalıyor.

 

IMG_0270

bu yeni programı uygulama başladığımız saniyeden itibaren hem alegra hem ben çok rahatladık! Alegra yeni sistemde seçim yapma ve kendi sorumluğunu almayı öğrenmeye başladı, ben ise onun kararlarına saygı göstermeye. kendisi ister banyo yapıyor ister yapmıyor ama verdiği karar doğrultusunda tatlı yeme hakkını ve elektronik zamanı kazanıyor. Kim bilir belki banyo yapmamayı ve dondurma yememeyi seçecektir (henüz böyle bir gün olmadı tabii!). ama artık karar benim değil, onun. Bu da ikimizin sırtından büyük bir yükü almış oldu.

Okullar açılalı neredeyse iki ay geçti ve doğal olarak ödev-banyo-piyano saati geldiğinde hiç tartışmıyoruz veya alegra hiç şikayet etmiyor diyemem ama kararları onun eline bırakmak ve ona hem sorumluluğu hem de kontrolü devir etmek çok doğru bir karar oldu. sizler evde ne tür sistemler kuruyorsunuz? en çok bu işe yaradı dediğiniz taktikler var mı, hiç işe yaramayan veya durumları zorlaştıran yöntemler oldu mu? paylaşırsanız çok sevinirim!

IMG_0269

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.