bu hafta neler okuyoruz…. zombelina

cadılar bayramı haftası geçmiş olmasına rağmen, bizim evde neredeyse aynı heyecan ve heves ile kutlamanın tadını çıkarmaya devam ediyoruz!

bu haftanın kitabı da tam cadılar bayramına uygun olan zombelina kitabı.  kristyn chow tarafından yazılmış ve molly idle’ın çizimleriyle canlandırılan hikâye alegra ve arkadaşlarına çok uygun bir temayı ele alıyor.

alegra’nın yaşındaki kızlar bu aralar zombiler, cadılar ve canavarlara çok meraklı oldukları için zombelina adını görür görmez hoşlarına gideceğini tahmin etmiştim.  kitabın ana fikrinin birbirimizden değişik olsak da hepimizin sevilmesi gerektiği olması ise kitabı benim için daha da değerli kıldı.

zombelina adında küçük bir kız çocuğu bale dersi almak isteyince ailesi onu hemen oturdukları şehirdeki bale okuluna yazdırır.  tabii ki zombi olmayıp da canlı olan kızlardan çok farklı bir şekilde hareket eden ve hatta yerine göre kolları ve bacakları vücudundan ayrılan zombelina sınıfta bir hayli dikkat çeker; ve sınıf arkadaşları tarafından da pek sevilmez.  ama herşeye rağmen bale hocası zombelina’yı olduğu gibi kabul eder ve ona yaklaşan gösteride güzel bir rol takdim eder.

şov gecesi gelir; tüm kızlar heyecanla sahne çıkmak için süslenip püslenirler ve gösteri başlar.  zombelina sahne alınca ailesi büyük bir gururlar alkışlayarak ayağa fırlarlar.  salondaki diğer seyirciler ise bu canavar aileyi görünce korkularından koşarak gösteriyi terk ederler.  ilk etapta üzülen zombelina sonra ailesinin devam eden tezahürat sayesinde dansına son selama kadar sürdür.  eve dönünce kutlamalar başlar ve güzel bir parti ile akşam sona erir.

bir cadılar bayramı hikayesi olmanın yanı sıra hikâyede çok önemli temalara değinilmesi özellikle dikkatimi çekti.  pes etmemek, özgüvenli olmak, aile bağlarına önem vermek, saygılı olmak ve sevgi dolu olmak- zombelina bütün bu konuları en tatlı ve yumuşak şekilde vurguluyor.  -heyecanlı ve bazen biraz çılgınca kutlamaların sezon olsa da cadılar bayramında da bu değerlere biraz da olsa tekrar değinmek hepimiz için iyi oldu.

4-8 yaş için uygun olan zombelina serisinin ayrıca yılbaşı dönemine uygun zombelina dances the nutcracker kitabı ve okula başlangıç dönemini canlandıran zombelina school days kitabı da mevcut.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.