bu hafta neler okuyoruz…chris colfer’un “the land of stories” serisi

the land of stories kitap serisi gerçekten harika bir seri!  yıllar evvel alara büyük bir heyecanla bütün seriyi okuyup bitirmişti, kitapları vereyim mi yoksa alegra’ya tutayım mı diye sorduğumda mutlaka tutmamı ve hatta en kısa zamanda da alegra’ya okumaya başlamamı söyledi.

bu arada alegra’nın biraz büyümesini beklerken asya rafta kitapları keşif edip okumaya başladı.  o sene sekizinci sınıftaydı ve teog hazırlıkları bayağı yoğun geçiyordu.  macera dolu olan bu kitaplar bence onun ruhuna çok iyi geldi- fazla yormadan kafa dağıtabiliyordu, okumaya vakit kalmayınca da bıraktığı yerden rahat rahat devam edebiliyordu.

alegra tabii ablalarının elinden düşmeyen bu kitapları çok çok merak ediyordu! herhalde birçok evde aynı durum yaşanıyordu ki tam bu sıralarda chris colfer the land of stories’den esinlenen bir çocuk kitabı serisi daha hazırladı.  the land of stories’de yer alan değişik kısa hikayeleri tatlı bir dilde ve keyifli çizimlerle canlandıran bu kitaplar tam alegra’ya göreydi.  alara bile yeni resimli kitaplarını görünce o kadar heyecanlandı ki hemen eline alıp “bu akşam alegra’ya yatmadan ben kitap okuyacağım” dedi!

IMG_3842

bu yıl eylül’de istanbul’a dönünce artık esas seriye başlamanın zamanı geldiğine karar verdik. son iki haftadır alegra ile birer birer bölüm okuyarak ilk kitabın neredeyse ortasına geldik.

kitabın konusu çok ilginç, ikiz kardeşler babaannelerinin verdiği bir masal kitabının içine düşüp kendilerini bir başka bir dünyada bulurlar! bulundukları yeni dünya ise hepimizin çocukluktan beri bildiği ve sevdiği peri masalları dünyası…uyuyan güzelin şatosu, rapunzel’in yaşadığı yüksek kule, pamuk prenses ve yedi cücelerin ormanı…çocuklar hepsinin tam ortasına düştüklerini keşif edince şaşırıp kalırlar!

her ne kadar bu yeni dünyayı keşif etmek isteseler de bir yandan da bir an evvel kendi dünyalarına dönmek isterler.  buldukları bir günlük sayesinde bu dönüş için kullanılabilecek bir sihir olduğunu öğrenirler.  fakat sihri gerçekleştirmek için yeni dünyanın değişik noktalarından değişik objeler toplamaları gerekir ve bu efor bayağı bir hazine avına dönüşür! İşte biz alegra ile tam bu hazine avının ortasındayız…rapunzel’in kulesini ziyaret ettik, kırmızı başlıklı kız ile karşılaştık ve en son pamuk prensisin kötü kalpli üvey annesinin nerelerde olduğunu öğrendik.

okuması o kadar keyifli ki ben bile her akşam üstü acaba bu akşam neler olacak diye düşünüyorum, akşam evde olamayacaksam da önceden bir vakit ayırıp alegra ile oturup o akşamın bölümünü erkenden keşif etmeye çalışıyorum 🙂

resimli kitapları rahat rahat 3 yaş üzeri çocuklara okunabilir, uzun kitaplar ise 7-8 yaş üzeri olan çocuklar için gayet uygun… biz kitaplarımızı bir amerika ziyaretimizde almıştık, fakat amazon’dan veya book depository’den da sipariş edilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.