bu hafta neler okuyoruz

bu hafta neler okuyoruz…the berenstain bears: mama’s new job.

hiç abartmadan bizim evde 100 tane berenstain bears kitabı olduğunu söyleyebilirim. çok amerikan tarzı bir seri olan the berenstain bears kitaplarını ben ve kız kardeşim çocukluğumuzda hep okumuşuzdur, annemin dönemine tam yetişememiş olsa da annemden 8 yaş küçük olan dayımın çocukluğunda okumuş olduğundan yüzde yüz eminim.

kitapların hikayeleri de çizimleri de karı koca olan stan ve jan berenstain’e ait olan kitapların ilki 1962 senesinde yayınlanmış.  çocukların ve ailelerin hayatta karşılaştıkları birçok konuyu elle alan kitaplar aslında her dönem için uygun- 1960lar, 70ler…2010lu seneler…kitaplar hepimizin karşı karşıya kaldığı sorunlara ve gerçeklere olumlu ve eğitici bir şekilde yaklaşıyorlar.

mama’s new job kitabı son birkaç aydır bizim evde alegra ile en çok okuduğumuz kitaplardan biri oldu.  ocak ayında bir arkadaşımla birlikte ufak bir yazıhane tutmaya karar verdik.  İkimizde kendi işimizi yapmaya çalışan kadınlarız, aile büyütmeye çalışan anneleriz ve bunları yaparken kendimize ait bir alanın olmasının verimli olacağını düşünerek girdik bu ortaklığa.  olay aslında şu şekilde gelişti…ikimiz de birbirimizden habersiz bir şekilde kendimize ofis tutmayı düşünüyormuşuz.  özellikle gündüzleri çocuklarımızın okulda oldukları saatlerde evin dışına çıkıp işlerimize konsantre bir şekilde çalışmak istiyormuşuz.  onun işleri daha ticari bazlı, tekstil işler…benim ise o sırada henüz aklım fikrim sadece yazmak ve yaratmak ile doluydu.  bir gün kızlarımız oynarken biz de kahve içerken ikimizin de ortak hedefi ortayı çıkınca hiç vakit kaybetmeden evlerimize yakın ufak bir daire bulduk ve hemen taşındık!

son 4 aydır elimden geldiği kadar gündüzlerimi ofiste geçirmeye çalışıyorum… evde 2-3 saatimi alan yazıları ve projeleri ofiste neredeyse yarı zamanda bitirebiliyorum!  eve yorgun da gelsem en azında huzurlu geliyorum ve bilgisayarıma pek bakmadan gönül rahatıyla kızlarla oyun oynayabiliyor, sohbet edebiliyorum.  büyük kızlar duruma hemen alıştılar, zaten onların da günleri dopdolu neredeyse nefes alacak vakitleri olmadan hızla geçiyor.  alegra için bu yeni süreç biraz farklı oldu. ben en son bu kadar yoğun bir biçimde evden uzak olduğumda o daha bayağı ufaktı, şimdi çok daha çok her şeyin farkında.  bazen biraz stres olabiliyor, duygusallaşıyor…işte o günler akşam yatmadan evvel mama’s new job kitabını okumaya çalışıyorum…

kitabı kısaca özetlemek gerekirse birçok annenin yaptığı şekilde mama bear her gün bütün gün ailesinin tüm işleriyle ilgileniyor.  ev işi, çocuk bakımı, yemek yapma, ders çalıştırma, oyun oynatma derken mama bear’in kendi hobilerine pek vakit kalmıyor.  bir gün tesadüfi bir şekilde kendi diktiği örtüleri görenler satın almak isteyince kendisine bir el yapımı örtü mağazası açmaya karar verir…mağazayı hazırlarken, ilk açılırken her daim yanlarında olan anneleri bir anda evde yok olunca çocuklar şaşırır.  ama birkaç hafta içinde yeni ve daha keyifli bir düzene girerler.  çocuklar kendi işlerini gururlar yapmaya başlarlar, hatta evdeki bazı işlere de yardımcı olmanın gururun yaşarlar.  mama bear ise eve geldiğinde yorgun da olsa çok neşeli gelir, kazandığı paraların bir kısmıyla da ailesini özel gezilere çıkarabilince de o da kendine göre yeni gururlar yaşar.

bir evin düzenin değişmesi hiçbir zaman kolay değildir.  anne olduğum günden beri de yerine göre kendi arzularımı ve ihtiyaçlarıma öncelik vermek bana hep zor gelmiştir.  ama kızlarım büyüdükçe ve aslında kendim de olgunlaştıkça kızlarımızın (ve oğullarımızın da) önünde üreten, çalışkan ve özgür kadın rol modellerin de yer almalarının ne kadar değerli olduğunu daha net görmeye başladım.  1984 senesinde yayınlamış olan mama’s new job kitabı otuz sene geçse de hala güncel…annemde bana okumuştu, ben de kızlarıma… bazen zor da gelse kendime bir alan isteyerek, bu isteğimden vazgeçmeyerek, üretmeye ve yaratmaya devam ederek inanıyorum ki kızlarıma iyilik yapıyorum…ümit ediyorum ki 20-30 sene sonra onlar da kendi işleri yapan birer kuvvetli anne olurla ve artık okunmaktan yıpranmış olan mama’s new job kitabını kendi kızlarına gururla okurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.