haftanın mücveri yerin- şükran günü!

bizim evde çok sevilen ve önemsenen şükran günü (thanksgiving) olduğu için bu hafta haftanın mücverini atlamaya karar verdik.

şükran gününün hikayesini bilmeyenler için kısaca özetlemek istedim.  amerika birleşik devletlerine ilk giden avrupalı grupların çoğu çocuk zorlanarak yeni topraklara yerleşebilmişler.  sıfırdan evler, şehirler ve yollar inşaat etmek zorunda kalmışlar.  iklimler farklı, tarım süreçlerini bilememişler, doğada bulabildikleri besinlerden ne şekilde kaynaklanabileceklerini de bilememişler. geçirdikleri ilk kış soğuktan, açlıktan ve hastalıktan çok ölen olmuş.  kışı geçirebilenler ise besinsiz ve zor bir durumda kalmışlar. bu arada yakında oturan yerel gruplar yol göstererek ve besinlerini ve bilgilerini paylaşarak göçmenlere yardımcı olmuşlar.  ilk bahar geldiğinde yerel halk ve göçmenler birlikte oturup güzel bir yemek paylaşmışlar ve böylece ilk şükran günü kutlanmış.

tabii şu an ilk baharda değiliz, son baharın hatta sonlarına doğru gelmek üzereyiz ve son baharın tüm sebzeleri, meyveleri, ve renkleriyle dolu olan bir şükran gününe geldik. şükran gününün artık her sene kasım ayının son perşembesinde (beş perşembe var ise dördüncü perşembe) kutlanır.  bunun sebebi ise abraham lincoln.  1863 senesinde amerika’da iç savaş yoğun bir şekilde devam ederken o zaman cumhurbaşkanı olan lincoln’un bölünmüş olan ülkeyi bir araya getirecek bir gün yaratmak isteyişi.  iç savaş dönemi amerikan halkı için çok yorucu bir süreç olarak geçti- kardeş kardeşe karşı, baba oğulluna karşı, dostlar birbirlerine karşı çok savaşan olmuştur.  bu derece ayrılığın ve düşmanlığın öne çıktığı bir dönemde herkesin hem fikir olabileceği bir ulusal şükran günü yaratarak lincoln halkına aslında ne kadar çok konuda aynı olduklarını ve zor günlerde bile ne kadar şanslı olduklarını hatırlatmak istemiş.

bizim evde şükran günü çok önemli bir gün ve benim için çok duygu dolu bir gün.  kızlar ilk doğduklarında kendi ailemden uzak olmak bir hayli zor gelmişti. sağ olsunlar eşimin ailesi ve arkadaşları beni şükran gününde hiçbir zaman yalnız bırakmadılar, tüm enerjileriyle ve saygılarıyla bugünün önemini ve değerini kendileri en az benim kadar yaşadılar. kızlarda bu pozitif enerjilerden ve açık bakış açılardan çok faydalandılar. birkaç yıl evvel tam şükran günü haftasında hastaneye yatmak zorunda kaldım, şükran günü eve dönebildim ancak ve yokluğumda kızlar (babaları ve evdeki ablanın yardımlar ile tabii) evi süslemiş, masayı kurmuş ve yemekleri hazırlamışlardı. sofraya oturduğumuzda da asya ve alara tek tek hepimize neden şükür ettiğimizi sorup hazırlamış oldukları bir kâğıda yazdılar. hayat boyu unutmayacağımız bir akşamdı.

bu sene her şey biraz daha sakin, çok şükür. evde biraz tadilat yapmaya karar verdiğimiz için misafir çağıramadık ama evin işleri bitsin mutlaka telafi etmeyi planlıyoruz.  evlendiğimden beri ilk defa annem ve babam istanbul’dalar bu sene. birlikte keyifli bir akşam geçireceğimiz tahmin ediyorum- pek sakin olamayabilir-üç kızla açıkçası bizim evde hiçbir akşam sıkıcı geçmiyor… kutlama geceleri daha da heyecanlı oluyor!

**şükran gününde haliyle yemekler çok önemli- bu seneki menümüz aşağıda … her şey glütensiz ve benim gibi et yemeyenler için bol bol seçenek var…tarif isteyen olursa seve seve paylaşırım

MENÜ

yeşil salata

avokadolu kabak çekirdekli brüksel lahanası

ızgara mısır

demir tavada mısır ekmeği

tatlı patates püresi

adaçaylı taze patates

parmezan peynirli kuşkonmaz

kuru meyveli hindi budu

hindi sosu (gravy)

zencefilli yaban mersinli sos

 

tatlı olarak da bugünün vazgeçilmezi olan balkabaklı tart ve vanilyalı dondurmamız var!

IMG_0668

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.