glütensiz bir hayat

 

alegra’nın bir yaş doktor kontrolunde doktorumuz hilal hanım bana bakıp, “sen çok yorgun ve beyaz gözüküyorsun, en son ne zaman kendin için doktora gittin?” diye sordu.  hemen de bana bir tam kan sayımı için istek yazdı.  yılların doktoru zor hata yapar, tahlil sonuçları gelince öğrendik ki kanımda demir gerçekten çok düşmüş, neredeyse tehlikeli olacak bir seviyeye inmiş. bir kaç ay demir tedavisinden sonra yükseldi fakat ne zaman demir ilacı kullanmayı bıraksam yine düşmeye başladı.  glütensiz bir yaşam tarzına bu şekilde başladım! kendi okumalarım bana glütensiz beslenmenin demir problemime iyi gelebileceğini gösterdi, bir takım doktor ve beslenme uzmanlarıyla da görüştükten sonra glüteni tamamen hayatımdan çıkarmanın benim için çok faydalı olacağına karar verdik.

ilk etapta glütensiz beslenmenin hayatımı bu kadar çok değiştirebileceğine inanmamıştım.  ayrıca ilk başladığımda glüteni doğru dürüst elimine etmeyi bile becerememiştim! unlu gıdaları kesmenin yeterli olduğunu düşünüp hala buğday, yulaf, ve soya sosu gibi aslında glüten içeren gıdalar tükenmeye devam ettim! ne zamanki onları da tamamen hayatımdan çıkardım ki ciddi bazı değişiklikler görmeye başladım. kandaki demir seviyelerim yükseldi ve tekrar düşmedi, tuvalet düzenin yıllardan beri ilk defa normal bir hale geldi, karnımdaki şişlikler çok azaldı, ve en önemlisi enerjim çok artı!

glütensiz beslenmek artık benim ve ailemin hayatında çok önemli bir hale geldi.  kızlar ve eşim her ne kadar glütensiz beslenmek zorunda olmasalarda benim için ne kadar önemli olduğunu bildikleri için evimizdeki çoğu öğünlerin glütensiz olarak hazırlanmalarını çok normal ve gerekli buluyorlar.  kendileri de birer glüten uzmanı oldular! artık onlar da benim kadar herşeyin farkında ve ben de yanlışlıkla glütenli birşey yemeyim diye hep uyarıyorlar! bazı “glütensiz” arkadaşlarım artık evlerini tamamen gluten free bölge ilan etmiş durumdalar ama ben henüz o noktaya gelmedim.  kızlar ara sıra makarna, mantı ve börek yemeyi çok seviyorlar.  ama yine de ellimden geldiği kadarıyla onların da hoşuna gidebilecek glütensiz tarifler bulup denemeye çalışıyorum.

 

**** glütensiz ürünlerin üzerinde hep logolar vardır- yoksa ürün glütensiz değildir****

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.